ناریخ: شنبه 2 تیر 1397 - شناسه حبر: 20061

تربت حیدریه در محاصره وینچسترها

تربت حیدریه در محاصره وینچسترها

اندر احوالات بی برنامه گی برخی مدیران؛

تربت حیدریه در محاصره وینچسترها

علیرضا حسینی مقدم

در فرهنگ مردم آمریکا ضرب المثلی وجود دارد با عنوان "معمار وینچستر" که کنایه از بی تدبیری و بی کفایتی مدیریتی می باشد و بر این اساس هر گاه بخواهند یک مدیر بی برنامه و بی کفایت را که حاصل پشت میز نشینی اش جز درد سر برای شهروندان و حیف و میل اعتبارات و اموال دولتی، چیز دیگری در پی نداشته٬ نشان بدهند وی را با لقب وینچستر معرفی کرده و مثلا می گویند معمار فلان پروژه وینچستر بوده است.

ریشه تاریخی این ضرب المثل:

عمارت اسرارآمیز وینچستر یا کاخ اشباح٬ یکی از مشهورترین کاخ های کالیفرنیا است که توسط "سارا وینچستر" بیوه یکی از اشراف زادگان آمریکا، بنام ویلیام وینچستر ساخته شده و رموز جالبی در این کاخ وجود دارد که باعث شده شهرت این عمارت بیش از یک بنای تاریخی باشد.

داستان از آنجا آغاز می شود که در سال ۱۸۸۱ وقتی سارا، فقط چند سال بعد از مرگ تنها کودک خود، همسرش ویلیام را نیز در اثر ابتلا به سل از دست داد، به خود قبولاند که خانواده اش نفرین شده و یکی از دوستانش که احضار ارواح می کرد، به او گفت که نفرین اشباح تمام کسانیکه با تفنگ وینچستر کشته شده اند، او را گرفته است.

وی راه حل نجات سارا را در این دانست که وی به جای دوری نقل مکان کرده و خانه ای بدون "نقشه مهندسی"٬ "بدون تدبیر" و "بدون برنامه ریزی" بسازد که ساخت خانه هیچوقت متوقف نشود زیرا به محض اینکه ساخت خانه به اتمام برسد، نفرین اشباح، باعث مرگ او خواهد شد.

سارا وینچستر سخنان دوستش را باور کرد و زمینی به مساحت بیش از چهار مترمربع را در منطقه سن خوزه کالیفرنیا خرید و ۱۶ کارگر، ساخت و سازی بی وقفه را شروع کردند که نزدیک به چهل سال به طول انجامید.

یکی از نکات عجیب در مورد خانه این بود که نقشه ساخت نداشت و تنها تعدادی از اتاقها نقشه داشت که سارا آن را طرح ریزی کرده بود. بخشهایی از خانه ساخته می شد، سپس اصلاح می شد یا بکلی تغییر می کرد، تخریب و دوباره بازسازی می شد و این روند ۳۸ ساله تا تاریخ مرگ سارا ادامه پیدا کرد.

بعد از مدتی او خرافات خود را نیز در ساخت خانه دخالت داد و تزیینات عجیبی را اعمال کرد، مثل دری که به یک دیوار خالی باز می شد، اتاقهای مخفی، راه پله هایی که به هیچ جا نمی رسید یا درهایی که به یک مسیر انحرافی منتهی می شد و تعداد زیادی از دالانهای اسرارآمیز٬ یا مثلاً استفاده از عدد ۱۳ برای تعداد شمع دانها، ردیف های درختان، تعداد پنجره های حمام و

او بخاطر اعتقادش در باره اشباح کاخ، هیچگاه بیشتر از یک شب در یک اتاق نمی خوابید و هر شب به صورت تصادفی یکی از اتاق خوابها را برای استراحت انتخاب و از نیمه شب تا ساعت 2 بامداد با ارواح گفتگو می کرد.

امروزه، هر جمعه ای که مصادف با سیزدهم ماه باشد، ناقوس موجود در خانه را در ساعت یک بعد از ظهر به یاد سارا، ۱۳ بار به صدا درمی آورند.

زلزله سال ۱۹۰۶ سان فرانسیسکو باعث خرابی سه طبقه بالایی عمارت شد و خود سارا نیز ساعتها در یکی از اتاق خوابها محبوس شده بود و کارگران ساختمان او را نجات دادند و او که اعتقاد داشت زلزله نیز٬ کار اشباح است، نیمه جلویی خانه را که ناقص و نیمه ساخته بود، بست.

سارا وینچستر در سال ۱۹۲۲ در حدود هشتاد سالگی فوت کرد و گروه ساختمانی او، فوراً کار را تعطیل کردند و تا امروز تعدادی از اتاقها و دیوارها نیمه تمام رها شده است.

اکنون عمارت وینچستر بعد از آن زلزله، ۱۶۰ اتاق، ۴۷ اجاق، ده هزار قطعه شیشه برای پنجره ها، ۱۷ بخاری، ۹۵۰ در و ۴۰ راه پله دارد.

امروز که این عمارت، یک بنای توریستی است، هنوز بازدیدکنندگانی هستند که اعتقاد دارند این کاخ، خانه ارواح است و صداهای عجیب و غریبی از آن به گوش می رسد.

همچنین در شبهای هالووین و جمعه هایی که ۱۳ ام ماه هستند، در خانه مراسم نورافشانی برگزار می شود.

راستی امروز در تربت حیدریه چند معمار وینچستر داریم و چرا برخی مسوولان تصور می کنند نجابت مردم را باید ندیده بگیرند؟

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
78
پربیننده ترین خبرها
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft