ناریخ: شنبه 2 تیر 1397 - شناسه حبر: 20059

رویداد نادر کشف شهر باستانی دامسک در تربت حیدریه

رویداد نادر کشف شهر باستانی دامسک در تربت حیدریه

رویداد نادر کشف شهر باستانی دامسک در تربت حیدریه 

استاد باستان شناسی دانشگاه شوش گفت: کشف بقایای شهر تاریخی روستای دامسک (12 قلوهای سفالی)، پدیده نادری است که کشف ابعاد کامل آن می تواند راهگشای بزرگی برای منطقه تربت حیدریه و ایران باشد.

عزیز الله پور که به دعوت دانشگاه تربت حیدریه و برای انجام کاوش های باستان شناسی بقایای شهر تاریخی روستای دامسک به تربت حیدریه آمده است، افزود: علت دعوت از من به دلیل تخصص باستان شناسی دوران ایلام است که البته بررسی عهد ساسانیان و هخامنشیان را نیز مورد مطالعه و بررسی قرار می دهم.

وی ضمن بیان اینکه نوع معماری هر نقطه ایران دارای سبک و سیاق خاص خود است، گفت: شکل و فرم خمره های سفالی کشف شده در این شهر تاریخی گویای قدمت چند هزار ساله است.

بهمن پارسال دهیار روستای دامسک خبر اولیه بقایای شهر تاریخی در یک زمین زراعی واقع در این روستا را، به اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه اعلام کرد.

کار بررسی و کاوش بعد از اخذ مجوزهای لازم از خرداد ماه جاری با مشارکت اداره میراث فرهنگی و گروه باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه آغاز شده و طبق اعلام اولیه کارشناسان، قدمت این شهر تاریخی احتمالا به دوران ساسانیان باز می گردد

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
8
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft