ناریخ: شنبه 2 تیر 1397 - شناسه حبر: 20056

در جلسه شورای حفاظت از منابع آب تربت حیدریه مطرح شد؛ الگوی مصرف انرژی رایگان برای مساجد و مدارس تدوین شود

در جلسه شورای حفاظت از منابع آب تربت حیدریه مطرح شد؛  الگوی مصرف انرژی رایگان برای مساجد و مدارس تدوین شود

در جلسه شورای حفاظت از منابع آب تربت حیدریه مطرح شد؛

الگوی مصرف انرژی رایگان برای مساجد و مدارس تدوین شود

شرکت های برق، گاز، آب شهری و روستایی شهرستان تربت حیدریه موظف شدند برای مشترکانی که حامل های انرژی را به صورت رایگان استفاده می کنند یا از یارانه بهره مند هستند، الگوی مصرف تدوین کنند.

این در حالیست که نمایندگان مجلس در سال 1392 مقرر کرده بودند که هزینه مصرف وحق انشعاب برق، آب و گاز حوزه های عملیه، مساجد، دارالقرآن ها ، حسینیه ها و اماکن دینی اقلیت های دینی در قانون اساسی در صورت ' رعایت الگوی مصرف و با توجه به مساحت ' رایگان خواهد بود.

به گزارش نوید خراسان، معاون برنامه ریزی، اداری و مالی فرماندار تربت حیدریه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب تربت حیدریه با تاکید بر تعیین و اجرای الگوی مصرف توسط شرکت های مسوول گفت: گزارش ها حاکی از آن است در مساجد، تکایا، حسینیه ها و مدارسی که از این منابع به صورت رایگان استفاده می کنند، رعایت صرفه جویی صورت نمی گیرد و لذا باید برای این مشترکان الگوی مصرف تدوین و چنانچه از حد تعیین شده مصرفشان بیشتر شد، مبلغ مازاد توسط شرکت های فوق دریافت شود.

افزایش ۷۰ درصدی میزان مصرف برق در مساجد

پیش از این مشاور مدیرعامل شرکت توانیر در همایش مدیریت مصرف برق که با حضور علما، ائمه جمعه و جماعات برگزار شده بود با اشاره به طرح رایگان شدن مصرف انرژی در مساجد تصریح کرد: از زمانی که بحث رایگان شدن مصرف انرژی در مساجد مطرح شد، میزان مصرف انرژی ۷۰ درصد افزایش یافت که این موضوع جای بسی تاسف دارد.

این استاد دانشگاه به جایگاه و دامنه تاثیرگذاری علما، روحانیون و مبلغین در بین اقشار مختلف اشاره و تاکید کرد: اسراف در مصرف انرژی از منظر مبانی دینی امری مذموم و نکوهیده است و ضرورت دارد که مبلغین در ایام تبلیغی ماه رمضان آثار و پیامد‌های آن را برای مردم تببین کنند.

 

مجهز شدن کارواش ها به سیستم پمپاژ

معاون فرماندار تربت حیدریه در ادامه جلسه شورای حفاظت از آب همچنین در خصوص مراکز صنف کارواش تربت حیدریه نیز اظهارداشت : ابتدا باید سیستم پمپاژ این مراکز مجهز شود تا میزان آب کمتری با فشار هوای بیشتر مصرف شود و دوم اینکه هزینه های آن ها به حدی کم شود تا شهروندان نیز راغب شوند برای شستشوی خودروی خود به این مراکز مراجعه کنند که تحقق آن باید در دستور کار اتاق اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت قرار بگیرد.

 

مدیر امور منابع آب منطقه تربت حیدریه:

شهرداری از 6 چاه غیر مجاز آب برداشت می کند

مدیر امور منابع آب منطقه تربت حیدریه نیز گفت: یکی از مشکلات ما آن است که آب در ایران یک کالای اقتصادی محسوب نمی شود و به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد و لذا اکنون هم منابع را از دست می دهیم و هم کشاورزان ناراضی هستند و لذا چون انرژی در عمل رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد، کسی به فکر مدیریت بهینه مصرف آب نیست، در حالی که در کشورهای توسعه یافته اینگونه نیست و بر این اساس وزارت نیرو بنا دارد بورس آب و بازارهای محلی خرید و فروش آب را ایجاد کند.

مهدی طلعتیان افزود: مشکل دیگر فقدان مدیریت مشارکتی در مدیریت آب و بنای ما آن است تا در شورای آب روستاییان را نیز سهیم سازیم.

وی در عین حال با اعلام اینکه اکنون شهرداری تربت حیدریه از 6 چاه غیر مجاز آب برداشت می کند، گفت: وظیفه شرکت آبفای شهری است تا جلوی این اقدام شهرداری را بگیرد.

 

مدیر اداره آب و فاضلاب شهری:

مهمترین مشکل فقدان تامین اعتبارات است

مدیر اداره آب و فاضلاب شهری تربت حیدریه نیز گفت: بخش اعظمی از مشکلات ما به دو عامل تقویت باورهای اعتقادی و عمومی و دوم تامین اعتبارات مربوط می شود.

محمود امیری با بیان اینکه تقویت باورها و به تعبیر بهتر فرهنگ سازی در اختیار ما نیست و نیازمند یک عزم جدی و اجرای یک طرح کلان است، افزود: از سوی دیگر تمام برنامه های ما به یک نقطه مشترک که می رسد، می لنگد و آن فقدان تامین اعتبارات است.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
2
جستجو
تبلیغات
© 2018 All Rights Reserved. - Developed By: GolsaSoft